Adwokatura Polska

Blog

Lekkim piórem o trudnych sprawach

kredyty CHF

TSUE na ratunek frankowiczom

Bartosz Czupajło

03.10.2019
kredyty CHF

W dniu 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wreszcie wydał wyrok w “polskiej” sprawie frankowej C-260/18, na który z zapartym tchem czekały setki tysięcy Polaków. Warto było czekać, gdyż chyba jedynie przedstawiciele banków nie dostrzegają jednoznacznie korzystnego dla kredytobiorców kierunku wydanego orzeczenia. Aby nie pozostać jednak gołosłownym, krok po kroku wyjaśniam co kryje się za tezami dzisiejszego rozstrzygnięcia.

Zobacz całość

Najem lokalu mieszkalnego – jaką umowę wybrać?

Katarzyna Kaczorowska

12.08.2019

Wynajęcie mieszkania wiąże się z dopełnieniem niezbędnych formalności. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie podpisanie umowy, która ma za zadanie chronić interesy zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Obecny stan prawny wyróżnia trzy podstawowe rodzaje umów najmu: zwykłą umowę najmu, umowę najmu okazjonalnego oraz umowę najmu instytucjonalnego.

Zobacz całość

Mniej majątku wspólnego dla winnego małżonka?

Paweł Milewski

06.06.2019

Zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z ważnych powodów można jednak żądać zmiany tej proporcji. Czy takim powodem może być zdrada jednego z małżonków i pozostawienie rodziny? Czy winny rozpadu małżeństwa małżonek dostanie po rozwodzie mniejszy majątek?

Zobacz całość

Co moje, a co Twoje? – czyli jak podzielić majątek po rozwodzie

Paweł Milewski

16.04.2019

Kto weźmie pralkę, a kto lodówkę? Komu przypadnie mieszkanie, a komu samochód? Orzeczenie przez Sąd rozwodu zazwyczaj nie kończy wszystkich sporów pomiędzy małżonkami. Niejednokrotnie, jeszcze większe emocje niż rozwód budzi podział majątku, który małżonkowie zgromadzili w trakcie trwania wspólności małżeńskiej.

Zobacz całość

Roboty budowlane na sąsiedniej nieruchomości – wznowienie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę

Katarzyna Kaczorowska

21.03.2019

Często zdarza się, że jako właściciele nieruchomości dowiadujemy się o inwestycji na sąsiedniej działce dopiero po rozpoczęciu przez inwestora robót budowlanych, czyli już po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Zwykle dzieje się tak w sytuacji, gdy organ prowadzący postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę nie uznał nas za stronę postępowania. Gdy w wyniku wydania decyzji ma powstać obiekt budowlany, który spowoduje ograniczenie sposobu zagospodarowania naszej nieruchomości lub będzie na nią ujemnie wpływać, pojawia się pytanie, czy jest możliwość podjęcia na nowo postępowania i zakwestionowania wydanej w sprawie decyzji?

Zobacz całość

Jakie są prawne skutki rozwodu?

Paweł Milewski

14.02.2019

Ponad 65 tysięcy, tyle według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego rozwiązano przez rozwód małżeństw w Polsce w 2017 r. Czy wszystkie osoby podejmujące tę niełatwą i przykrą decyzję były jednak świadomie wszystkich konsekwencji prawnych związanych z orzeczeniem rozwodu? Jakie skutki prawne wywołuje rozwód?

Zobacz całość

Wiedza i kompetencje

  • logo_uw
  • adwokatura_polska_white
  • logo_uj
  • logo_blc