Kredyty we frankach: Uchwała Sądu Najwyższego zaplanowana na dzień 25 marca 2021 r.
25 lutego 2021
Statystyki z poprzednich lat pokazują wręcz lawinowy wzrost liczby tzw. spraw frankowych. Z informacji udostępnionych przez rzeczniczkę Sądu Okręgowego w Warszawie wynika, że w 2017 roku na wokandę Sądu Okręgowego w Warszawie trafiło 999 pozwów przeciwko bankom z zakresu spraw frankowych, w 2018 roku to było 2631 spraw, a w 2019 roku już 4634 pozwów.
2020 rok był rekordowy pod względem liczby pozwów skierowanych przeciwko bankom. Do Sądu Okręgowego w Warszawie zostało złożonych ponad 15 588 pozwów, co w porównaniu do 2019 roku pokazuje prawie czterokrotny wzrost.
Rekordowa liczba spraw przyczynia się do wydłużenia czasu ich rozpoznawania. Dodatkowo czas ten jest bardzo różny – zależy od sądu, czy sędziego rozpatrującego sprawę.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Przygotowała również obszerny dokument, który ujawnił rozbieżności w wykładni przepisów prawa w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Termin posiedzenia został wyznaczony na dzień 25 marca 2021 r. – uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego będzie miała moc zasady prawnej.
Jak wskazuje partner Kancelarii adw. Bartosz Czupajło w komentarzu udzielonym dla agencji informacyjnej Newseria – podjęcie przez Sąd Najwyższy uchwały w tym przedmiocie powinno ujednolicić orzecznictwo sądów powszechnych (więcej można przeczytać TUTAJ).