PLAN OGÓLNY DLA WARSZAWY- WNIOSKI TYLKO DO 30 WRZEŚNIA 2024 | EKSPRES PRAWNY

PLAN OGÓLNY DLA WARSZAWY- WNIOSKI TYLKO DO 30 WRZEŚNIA 2024 | EKSPRES PRAWNY

Warszawa właśnie poinformowała, że rozpoczyna prace nad strategią i planem ogólnym dla całego miasta, a wnioski do projektów przyjmuje jedynie do 30 września br. Co to oznacza dla mieszkańców?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, czym jest plan ogólny. Jest to dokument planistyczny, który każda gmina powinna uchwalić najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku, gdyż od 1 stycznia 2026 wchodzą w życie znowelizowane przepisy Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: Ustawa). Jest on czymś innym od studium, które po tej dacie zniknie z obrotu, oraz od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, gdyż będzie opracowany dla obszaru całego miasta. W przeciwieństwie do studium będzie aktem prawa miejscowego. Nie będzie też składał się dwóch warstw- tekstu i map, a przebierze formę zbioru danych przestrzennych do wyświetlania w formie elektronicznej.

Zgodnie z planem ogólnym dla Warszawy zostanie ona podzielona na strefy planistyczne. Każda strefa planistyczna będzie miała określony profil funkcjonalny, czyli ogólny katalog dopuszczalnych przeznaczeń terenów. Uszczegółowienie przeznaczenia dla konkretnych obszarów w danej strefie planistycznej znajdzie się z kolei w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy. Te bowiem po 2025 roku nie znikną, ale będą musiały zostać na nowo uchwalone tak, aby być zgodne z planem ogólnym dla Warszawy.

W nowelizacji Ustawy pojawiła się zamknięta lista stref planistycznych, które zostaną wskazane w planie ogólnym.

Dla danej stref planistycznych zostaną określone parametry zagospodarowania terenu. Strefy, w których dopuszczona zostanie zabudowa, będą miały ustalone również regulujące ją wskaźniki, np. maksymalną wysokość zabudowy itp.

Przeczytaj też: Kiedy możesz sprzedać grunt bez VAT | EKSPRES PRAWNY

Za mini poradnikiem m. st. Warszawy:

(…) w planie ogólnym można określić standardy dostępności infrastruktury społecznej, czyli, mówiąc w skrócie, maksymalną odległość nowej zabudowy mieszkaniowej np. od szkół, terenów zieleni lub przystanków transportu zbiorowego. Standardy te mogą być zróżnicowane dla poszczególnych części miasta. Razem z opisem poszczególnych stref planistycznych utworzą one gminne standardy urbanistyczne.

W planie ogólnym będzie można również wyznaczyć obszary zabudowy śródmiejskiej, czyli takie obszary, w których stosuje się szczególne przepisy budowlane dopuszczające np. mniejsze odległości pomiędzy budynkami.

Ostatnim elementem, jaki będzie mógł się znaleźć w planie ogólnym, to obszary uzupełnienia zabudowy, czyli obszary, na których będzie możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy w sytuacji braku planu miejscowego na danym terenie. Poza obszarami uzupełnienia zabudowy takie decyzje nie będą mogły być wydawane.

To ostatnie zdanie jest niezwykle istotne, gdyż jeżeli nasza nieruchomość znajdzie się poza obszarem uzupełnienia zabudowy (i poza miejscowym planem), to faktycznie nie będziemy mogli nic na niej wybudować.

Dlatego warto śledzić postępy przy pracach nad strategią i planem ogólnym dla Warszawy. Miasto uruchomiło kilka kanałów do składania wniosków (sam plan ogólny zostanie opublikowany dopiero po zebraniu wniosków):

w formie elektronicznej:

  • poprzez uzupełnienie formularza na platformie internetowej: konsultacje.um.warszawa.pl , lub
  • na adres email: plan.ogolny@um.warszawa.pl , lub
  • na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu m.st. Warszawy: /UMSTWarszawa/SkrytkaESP

w formie papierowej:

  • osobiście w kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnicowych, lub
  • listownie na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

Nasza Kancelaria ma już doświadczenie w składaniu takich wniosków w przypadku innych miast, dlatego zapraszamy do kontaktu:
radczyni prawna Eliza Kaczorowska e.kaczorowska@ccka.pl

Sprawdź nasze nagrania na YouTube – TUTAJ.

 

Eliza Kaczorowska

Eliza Kaczorowska

radczyni prawna

W Kancelarii odpowiada za praktykę prawa nieruchomości i budownictwa, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz obsługę prawną spółek. Posiada wieloletnie doświadczenie jako in-house w spółce akcyjnej branży budowlano-produkcyjnej, gdzie zdobyła doświadczenie w koordynacji różnorodnych projektów, w tym optymalizacji i akwizycji, obsłudze korporacyjnej oraz reprezentacji przed sądami i organami administracji. Opiniuje i sporządza umowy w obrocie gospodarczym, […]

Adres

Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka Sp.p.
ul. Śniadeckich 17
00-654 Warszawa

NIP: 5272819774 | KRS: 0000693729

Filia Kancelarii w Lublinie:
ul. Zana 11a, 20-601 Lublin
lublin@ccka.pl

Filia Kancelarii w Łodzi:
ul. Narutowicza 40/1, 90-135 Łódź
lodz@ccka.pl

Filia Kancelarii w Białymstoku:
ul. Warszawska 6 lok. 32, 15-063 Białystok
bialystok@ccka.pl

Filia Kancelarii w Rzeszowie:
ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 20D/7, 35-006 Rzeszów
rzeszow@ccka.pl

Filia Kancelarii w Gdańsku:
ul. Jana Heweliusza 11/811, 80-890 Gdańsk
gdansk@ccka.pl

Filia Kancelarii w Olsztynie:
ul. Kajki 10-12, 10-547 Olsztyn
olsztyn@ccka.pl

Napisz do nas

Formularz kontaktowy
Pole wyboru
* pola obowiązkowe

Zapisz się do naszego newslettera!

Serdecznie zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. W miesięcznym biuletynie przedstawiamy informacje o bieżących działaniach naszej Kancelarii, publikacje naszych prawników oraz aktualności w sprawach frankowych i branży nieruchomości.

Zapoznaj się z naszymi archiwalnymi newsletterami, które dostępne są TUTAJ.